Genombruten form med diverse stenar, akvamarin i mitt, dekor med mindre pärlor. Akvamarin ca 18x5mm. Avtagbar hängande kläpp. Längd ca 7 cm. Spår av förgyllning på baksida.
Pärlor saknas. Slitage.