SPEGEL, signerad NFG för Niklas Falkengren, Jönköping, transition, sent 1700-tal

Bronserad och grönpatinerad. Uppsvängt genombrutet krön. Kvicksilverfolierat glas. Höjd 57 cm.

Avkortad, skador och lagningar, senare ytbehandling, mindre bortfall.

Utropspris
4 000 SEK