BORDSLAMPA, så kallad bouillottelampa, Louis XV-stil, 1900-talets första hälft.

Skärm i plåt med målad orientaliserande dekor. Två svängda ljusarmar. Höjd 58 cm.

Slitage. Borrad för el. Ej funktionstestad, klippt sladd. Bucklor, sned skärm.

Utropspris
2 000 SEK