BORDSPENDYL, Österrike, 1800-talets första hälft.

Svartlackerad. Urhuset uppburet på alabasterpelare. Underdel med speglar. Beslag av mässing. Vitemaljerad urtavla märkt Joh Krauth in Schwechat. Pendel finns. Höjd 56. Bredd 37 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Krackelyr. Urtavla med några sprickor. Några dekorelement saknas.

Utropspris
4 000 SEK