Johan Öman

(Sverige, 1789-1833)
Johan Öman
(Sverige, 1789-1833)

SPELBORD, empire, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny. Fyrdelad pelarfot. Fotavslutningar med hjultrissor av mässing. Etikettmärkt Johan Öman, Snickare och Schatullmakare i Stockholm, Huset No 5, i hörnet af Regeringsgatan och Enkhus gränd. Längd 89. Bredd 45. Höjd 75 cm.

Repor och märken.

Utropspris
4 500 SEK