KARMSTOL, barock, 1700-tal.
Målad. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplade ben.
Senare målning. Repor och märken. Något maskstungen. Renoverad och kompletterad. Förstärkningar. Senare benkoppling. Möjligen någon senare sargdel.