BOCKBORD, barock, 1700-tal.
Målat underrede. Oval skiva. En låda i sarg. Profilerade gavlar. Längd 124. Bredd 72. Höjd 75 cm.
Senare målning. Repor och märken. Förstärkningar i skivan. Skivan med lagningar. Torrsprickor.