FÅTÖLJER, 1 par, empirestil, 1900-talets första hälft.

Målade och bronserade. Dekor av gripar. Fast stoppad rygg och sits. Överkragade ben. Kannelerade ben.

Repor och märken. Något färgbortfall. Klädsel med slitage. Lösa kantband.

Utropspris
12 000 SEK