GOLVLAMPA, keramik, Marian Zawadzki, Tilgmans, signerad samt daterad 1959.

Polykrom dekor av egyptisiserande figurer. Strutformad textilskärm. Höjd ca 60 till armatur, inkl skärm ca 127 cm.

Bruksslitage. Repor och mindre fläckar. Skärm med fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK