STRÖSOCKERSKÅL MED LOCK, silver, Johan Wilhelm Zimmermann, Stockholm 1795. Vikt ca 560 gram.

Oval. Urnformad på rektangulär fot galler och kulfötter. Pålödda paneler med dekor av klassiska figurer. Uppsvängda hänklar. Lock med dekor av lagerblad krönt av kotte. Höjd 24. Längd 20 cm.

Lock med bucklig inre ring. Några repor och bucklor.

Utropspris
10 000 SEK