BOKHYLLA, AB Svenska Ramfabriken, Malmbäck, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad benställning med stomme i teakfaner. Hyllor, lådor, skåp samt utdragbar skrivskiva. Längd 116, bredd 40, höjd 163 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Repor, märken och stötmärken.

Utropspris
2 000 SEK