Allmoge
480664

SNEDKLAFFSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal.

Betsad furu. Nedfällbar skrivklaff med inredning och fack och lådor. Över- och underdel med 2 dörrar vardera samt bakomliggande hyllplan. Skedhylla. Överdel med uppsvängt krön. Bredd 107. Djup 56. Höjd 195 cm. Nyckel finns.

Repor och märken. Några sprickor. Några avslag.

Utropspris
4 000 SEK