Madeleine Pyk – en samling F769

Mingdynastin

(Kina, 1368-1644)
Mingdynastin
(Kina, 1368-1644)

SKÅLAR, 2 st, Kina, Mingdynastin (1368-1644).

Floral och mönstrad dekor i blå underglasyr. Höjd ca 7-8 cm.

Slitage. Den ena med nagg samt lagning. Krackelyr. Bränningsdefekter.

Formgivare

Mingdynastin varade mellan 1368-1644. Speciellt känt från perioden är det karaktäristiska blåvita porslinet. Under perioden utvecklades den keramiska tillverkningen av porslin, på 1400-talet började man använda kobolt för framställning av porslin med dekor i underglasyrblått. Kaolin blandades i porslinet för att öka vitheten hos den färdiga produkten. Det tidiga blåvita porslinet hade ofta en dekor föreställande blomrankor och föremålen som tillverkades var främst stora fat och skålar. Vinrankor, lotusblommor, krysantemum, frukter, lyckobringande djur som drakar eller fåglar var vanligt förekommande senare under perioden. Under Mingdynastin börjar även emaljfärger att användas mer frekvent, dessa färger appliceradess över glasyren och bränndes därefter. Vitt, eller svagt grädd/rosatonat porslin kallat ”blanc de chine” blev också populärt, även det så kallade Swatow-porslinet. Mot slutet av dynastin började porslinet exporteras till andra delar världen, främst till Europa.

Utropspris
1 500 SEK