Kniv och gaffel med metallblad samt skaft i sten, gaffelns skaft med inläggningar av bl.a metalltråd. En bordskniv i silver och sten, bladet delvis med floral dekor samt med lejonornamentik vid övergången till skaft. Längd ca 18,5-22,5 cm.
Bruksslitage. Repor. Missfärgningar. Den ena kniven med smärre skada vid bladets fäste.