CARL VON LINNÈ, "Hortus Upsaliensis", vol 1, Stockholm 1748.

Med möjligen samtida pappband och med bläck skriven ryggtitel. Tre utvikbara botaniska planscher.

Slitage, fläckar, riss och veck, namnteckningar i bläck, delvis ouppskuren. Skador på bokbandet. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
2 500 SEK