Björk. Ryggbricka i masurbjörk. Stoppad, löstagbar sits med randig klädsel. Armlän med avslutande voluter. Bredd 57 cm, sitthöjd 48 cm, tot. höjd 80 cm.
Slitage, skador, kompletteringar.