LJUSSTAKAR, ett par, silver, troligen England, stämplade Helsingfors 1936. Vikt tot ca 1020 gram.

Med vridna girlandprydda kolonnskaft på fyrpassformad fot. Ljuspipor i form av korintiska kapitäl. En med graverat crestmärke. Höjd 32 cm.

En ljusmanschett saknas. Slitage, enstaka bucklor och slagmärken, smärre lagningar, en fotkant delvis något sned. Fötterna har ursprungligen varit fyllda.

Utropspris
8 000 SEK