Madeleine Pyk – en samling F769

TAKARMATUR, jugend, märkt Muller Fres, Luneville, 1900-talets början.

Förgylld metall och glas. För sex ljuspunkter. Växtdekor. Glaskupor i opakt frostat glas med veckad kant, märkta Muller Fre's Luneville. Höjd 85 cm.

Förgyllningen sliten/anfrätt. Några kupor med nagg längs överkanten (under fästet). Några originalskruvar till skärmfästen saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK