BÄGARE MED LOCK, silver, barock, Nürnberg. Vikt ca 181 gram.

Med driven dekor av fruktgirlander och antikiserande porträttprofiler, tre kulfötter. Välvt lock med kulknopp. Höjd 16 cm.

Slitage, smärre bucklor, en kulfot med skada liksom lockknoppens dekor . Locket ej ursprungligen tillhörande. Gåvogravyr undertill.

Utropspris
8 000 SEK