DOKTORSHATT, FRACKKAVAJ SAMT BYXA, 1930-tal.

Doktorshatt, Lundamodell med hattmärke Medicine doktor. Höjd 13 cm, innermått ca 58,5 cm. Bär stansade initialer GK. Tillverkad av Gustav Nilsson hattmakeri, Lund.
Frackkavaj i ull; underärmslängd ca 42 cm, skörtel mittlängd bak ca 107 cm, bystvidd ca 122 cm. Byxa midjemått 94,5 cm, innerbenslängd ca 70 cm. Manchesterblazer samt original hattask medföljer.

Hatt med smärre ytslitage och några fläckar på kullen, hattmärke med slitage. Kläder med bruksslitage.

Proveniens

Har tillhört Professor Emeritus Georg Kahlson, Lund (1901-1982). Docent i famakologi, Lund 1938, i fysiologi 1936, profiessor i fysiologi 1938-68.

Utropspris
2 000 SEK