RESESCHATULL, 1800-tal, troligen England.

Schatull i troligen lackad valnötsfanér med dekor av pärlemo. Invändigt fodrat med vinröd sammet, spegel i lock, dosor, flaconger samt etuier av glas med lock av metall. Redskap med skaft av pärlemor. Nedtill låda. L 23,5 b 31, h 18,5. Nyckel finns.

Redskap saknas. Dosa saknas. Flacong saknas. Slitage. Repor. Fläckar. Nagg. Träbortfall. Ett beslag saknas.

Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

99. Michael Schilkin, skulptur, stengods, ett liggande föl, Arabia, Finland 1946.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK