Mahogny. 6 lådor. Beslag av mässing. Märkt med plakett AB Nordiska Kompaniet Stockholm Made in Sweden. Uppsvängd sarg. Bredd 90. Djup 45. Höjd 109 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Skiva med brännmärken.