BYRÅ, sengustaviansk. Sverige, omkring 1800.

Mahognyfanerad, tre lådor med listverk i mässing och dragringar. Kannelerade tvärställda hörn, lös konturerad stenskiva. Mässingsbeslag. Bredd 106, djup 56, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre kompletteringar. Enstaka saknade och lösa dekordelar.

Utropspris
15 000 SEK