DRYCKESKANNA, silver, CG Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 844 gram.

Invändigt förgylld. Cylindrisk med svängd hänkel, kulfötter, tumknopp. Lock med infällt mynt, detta med Gustav V.

Slitage. Bucklor. Repor. Smärre anlupen. Bär gravyr.

Utropspris
4 000 SEK