SALONGSBORD, gustaviansk stil, runt sekelskiftet 1900.

Förgyllt underrede med kannelerade ben. Skiva i sten med dekorinlägg av blommor. Höjd 77, diameter 61 cm.

Bruksslitage. Repor och fläckar. Skador och bortfall. Senare förgyllning.

Utropspris
2 500 SEK