Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

SPEGEL, nyrokoko, omkring 1800-talets mitt.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocaille dekor, stilliserade blommor och blad. Vriden banddekor. Pärlstav. Fasetterad spegelglas. Bas med konturerad skiva i marmor. Längd 84, bredd 27, höjd 230+32 (total höjd ca 262 cm).

Lagningar, krön med lagning, skiva med lagning. Dekor bortfall. Slitage. Anlupet.

Utropspris
6 000 SEK