HYLLSYSTEM, "Pira System", Olle Pira, 1900-talets andra hälft.

Fanéradei teak. 4 konsoler, höjd 225 cm. 4 skåpssektioner med skjutdörrar, en sektionsdel med lucka. Bredd 88-90, djup 19-40, höjd 35-50 cm. En del med två lådor, bredd 90, djup 40, höjd 11 cm. 7 hyllplan, längd 90, bredd 20 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor, fanérskador, ej fullständigt genomgången, belysning ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK