Mahogny. En låda över. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och fack. 3 lådor under. Beslag av mässing. Bredd110. Djup 56. Höjd 138 cm. Nyckel finns.
Löst listverk medföljer. Fanerskador. Solblekt. Repor och märken. Hängande klaff. Senare beslag.