SEKRETÄR, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Beslag av förgylld brons. Bakom klaff fem små lådor. Nedtill två lådor. Bredd: 91 cm, djup: 54 cm, höjd: 100 cm. Nyckel finns.

Jämt slitage. Spricka. Fanérskador.

Utropspris
20 000 SEK