SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk.

Fanerad med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Översta lådan med lådinredning. Signerad "L.A.G.". Med Stockholms hallstämpel 1790. Längd 110, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Fanerlagningar. blekt.

Utropspris
25 000 SEK