SKEDAR, 5 st, och SÅSSLEV, silver "Suomi"-serien, Finska Guldsmeders ab, Åbo 1920-21. Vikt 342,7 g.

Skedarnas längd 21 cm
Såssleven med förgyllt blad. Löngd ca 18,5 cm.

Skedarna med graveringar, repor och slitna blad. Smärre repor i förgyllningen.

Utropspris
300 EUR