POKAL MED LOCK, sterling silver, Borgila, Stockholm 1934.

"1935 års Viking bägare". Oktagonal med reliefdekor av vikingaskepp. Locket med elefant. Stensockel. Höjd 31 cm.

Gravyr, invändig beläggning, repor, slitage, tejprester, sockel med nagg.

Utropspris
4 000 SEK