MATTA, flossa, "Kungsmattan", Tabergs Yllefabriks AB. 1900-talets mitt/andra hälft. Ca 239 X 162 cm.

Ljusgrå botten med mörkgrå, svarta och vita detaljer. På baksidan klistrad etikett.

Slitage, fläckar.

Utropspris
2 000 SEK