Émile Bernard

(Frankrike, 1868-1941)
Émile Bernard
(Frankrike, 1868-1941)

ÉMILE BERNARD. Olja på pappannå. Signerad Émile Bernard. Etikett á tergo med certifikat från Madame Bardot Bernard Fort,

"Tonnerre (St Pierre)". 85x62 cm

Slagen pannå. Ytsmuts

Proveniens

Mankowitz collection

Målningen kommer att tas upp i Jean-Jacques Luthis reviderade och utökade catalogue raisonné över konstnären som beräknas komma ut till sommaren 2014.

Utropspris
25 000 SEK