GOLVLAMPA, glaserad stengods, Alingsås Keramik, 1900-talets andra hälft.

Dekor av hjortdjur. Höjd 63 (exklusive skärm och armaturdel)

Sedvanligt ytslitage, topp med flisa. Armaturdel med skador och lagningar. Skärm med mindre hål samt fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK