SOCKERSKRIN, silver, empire, Carl Petter Lampa, Stockholm 1831. Vikt ca 723 gram.

Ovalt, delvis godronnerat, välvt lock med bladdekor, lockknopp i form av parställda delfiner med palmett. Fyra tassfötter. Längd 18,5, höjd 21 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre obetydliga bucklor. Fötterna med möjligen senare invändiga förstärkningar.

Utropspris
6 000 SEK