PALLASCH, troligen för officer vid sjöartilleriet, Sverige 1800-tal.

Snarlik modell 1824. Rikt dekorerat mässingsfäste med benkavel, klinga med delvis förgylld dekor och orden "Konungen" och "Fäderneslandet". Längd cm.

Slitage, smärre anlöpningar, möjligen senare klinga, balja saknas.

Utropspris
3 000 SEK