VASER, 2 st, silver, bland annat Löfman, MGAB, Uppsala, 1971. Vikt ca 115 g.

Båda med uppåt avsmalnande samt med asymmetrisk mynning. Höjd ca 12-15,5 cm.

Slitage, repor och märken. Bucklor. Anlupet.

Utropspris
1 200 SEK