Fanerad med mahogny. Skiva med grön, guldpräglad konstläderklädsel. Mässingslister och beslag. Ben med hjultrissor. 2 lådor, blindlådor på andra sidan. Bredd 132, djup 85, höjd 79,5cm.
Bruksslitage. Repor. Skador. Beslag med defekter. Kompletterad Nyckel saknas.