VASER, 2 st, glas, "Fiskblåsa" signerad Tapio Wirkkala Iittala-57 och "Solflaskan" Helena Tynell.

"Fiskblåsa", formblåst klart och blått glas. Höjd 24 cm.
"Solflaskan", grönt glas, Riihimäen Lasi, 1964-74. Ej signerad. Höjd 12,5 cm.

Kalkavlagringar, bruksslitage.

Utropspris
200 EUR