KRUS/BORDSLAMPA, porslin, mestadels Kina, 1800-tal.

Krus med senare elektrisk montering. Krus med motiv av pagodlandskap i underglasyrblå. Höjd ca 16 (27 cm inklusive lapfäste).

Smärre slitage, enstaka ytliga repor samt märken. Tillverkningsdefekter. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK