Målat. Oval spegel med fastettslipat glas. 5 lådor. Överkragade kannelrade ben. Rikligt skuren dekor. Beslag av mässing. Bredd 110. Djup 55. Höjd ca 160 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare målning. Nyckel saknas.