KOPPAR MED FAT, 3 st, porslin, empire, Wien, Berlin och sannolikt Ryssland 1800-tal.

Svanformad kopp med vingar i biskvi, hänkeln i form av böjd svanhals. Bladsnitt kring det ovala fatets brätte. Fatets längd 15 cm. Koppens höjd 8,5 cm.
Förgylld kaffekopp med målat porträtt och uppåtsvängd hänkel med lejonmaskaron. Koppens höjd 9,5 cm (exkl hänkel).
Kaffekopp med målat motiv av barn med lamm, bladmotiv på kopp och fat. Koppens höjd 9,5 cm (exkl hänkel).

Förgyllnings- och bruksslitage. Ett fat med ett kantnagg.

Utropspris
500 EUR