BYRÅ, gustaviansk stil, Mellaneuropa, 1900-talets senare hälft.

Sidorna samt fronten med rik intarsiadekor med motiv av slottsvyer och segelfartyg. Två lådor, mässingsbeslag, nedåt avsmalnande ben. Bordsytan skyddas av glasskiva. Bredd 113 cm, djup 50 cm, höjd 91 cm. Nyckel finns.

Slitage, fanerskador, torrsprickor.

Utropspris
800 EUR