PARTI SILVERFÖREMÅL, 10 st, bla Gustav Janson, 1800-1900-tal. Tot ca 710 gram.

Kvadratisk formad vas, CG Hallberg, Gustav Janson, 1956. Delvis godronnerat senapskar, London 1886, saltkar i rokokostil, tre ben, blå glasinsats, saltsked, liten bägare, Borgila, Stockholm 1951, ett par ströare i rokokostil, svenska importstämplar, slät bägare, ABE, 1922, pennskaft med dekor av avslutande kula, trumpetformad vas med fylld fot, Norge. Rund skål på fot med genombruten kant, Helsingfors 1929. Höjd 5-14 cm.

Slitage, flera delar med graverade initialer eller gåvogravyr. Senapskaret med graverad crestmärkning samt saknar glasinsats.

Utropspris
3 000 SEK