BÄGARE MED LOCK, silver, troligen Liegnitz, Tyskland och 1600-tal, kompletterad under sent 1700-tal. Vikt ca 219 gram.
Delvis förgylld och rikt graverad med figurscener i reserver. Svängt handtag stämplat Stockholm 1775, välvt lock av Peter Eneroth, Stockholm 1795. Höjd 14,5 cm.