2 matskedar, London, England, tidigt 1800-tal. Matsked, Ebenezer Coker, London, 1700-tal. Matsked, London, England, 1700-tal. Matsked, troligen Gustaf Fredrik Richter (1818-1827), Stockholm. Matsked, Gustaf Theodor Folker, Stockholm, 1842. Matsked, 1815.
Bruksslitage, bucklor, gravyr, anlupna. En sked med bristning.