MYNTSKÅP, barockstil, 1700/1800-tal.

Bl.a mahognyfanér. Rak form, bruten övre del. Dörrpar med 32 innanförliggande och knoppförsedda lådor i olika storlekar. Inläggningar på bl.a dörrar och krönlist. Bärhandtag. Längd ca 49,5, djup ca 29 cm, höjd ca 27 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken, fläckar, sprickor, fanérskador. Kärvande lådor. Dörrar och lådor med slagning, låssprint för kort/ej låsbart. Tre knoppbeslag lösa, medföljer separat.

Utropspris
3 000 SEK