Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

BYRÅ, rokoko, Stockholmsarbete, 1700-tal.

Profilerad skiva av Kolmårdsmarmor. Fanerad med jakaranda. Beslag av mässing. Tre lådor. Inläggningar av mässingslister. Bredd 95. Djup 50. Höjd 81 cm.

Lådor med avslag i hörn. Fanerskador. Torrsprickor. Smärre repor och märken.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Utropspris
30 000 SEK