VÄGGPENDYL, empirestil, märkt A Larsson, Lund.

Förgylld och bronserad. Rund urtavla, krönande lyra och facklor. Flankerande delfiner. Höjd 82 cm.

Slitage, förgyllningsbortfall, bättringar med guldfärg. Övre delarna av lyrans strängar avbrutna. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK